- Komerční sdělení -aktuálně

Chcete si doma rozmnožit orchidej? Jak na to, vám napoví její druh

Orchidej se může stát vaší láskou pro první rozkvet. Dokonce je možné si ji rozmnožit i v domácích podmínkách, takže si její krásu můžete užívat hned na vícekrát. Avšak dříve, než začnete experimentovat, měli byste vědět, že způsob či náročnost množení se liší od jejího druhu.

Kdysi jsem si pořídila nádhernou orchidejí, která mi pravidelně kvete a velmi toužím mít takových víc, ale v obchodě jsem už nikdy stejnou neviděla. Je nějaká možnost, jak si orchidej namnožit, nebo musím vyčkávat, jestli se mi nepoštěstí v obchodě? Lenka, Košice

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Phalaenopsis
Asi nejznámějším druhem orchidejí běžně dostupným v obchodech je Phalaenopsis. Jedná se zároveň o nejnáročnější druh na množení. K tomu, abyste si ji mohli namnožit, potřebujete, aby vám rozkvetla. Je to jediná orchidej, která dokáže vytvořit novou rostlinku pouze na květních stoncích.

Když se dobře podíváte na stonek, na její spodní části pod kvetoucím rozvětvením najdete spící poupě. Ten je zakryt šupinou, kterou je nutno opatrně podélně rozříznout na poloviny, tak aby se pupen nepoškodil. Použít k tomu můžete například žiletku či skalpel, které před použitím sterilizujete. Rozříznutou šupinu pak odstraňte, abyste odkryli poupě.

Na ten následně naneste gelový stimulátor růstu a za 6 až 8 týdnů se na stonku začne vytvářet nová rostlinka. Potrvá sice ještě asi rok, až budete moci novou rostlinku oddělit, ale bude to zaručen způsob, jak se dočkat stejné odrůdy.

Exotické orchideje: Jak vypěstovat bohatě kvetoucí rostliny?Exotické orchideje: Jak vypěstovat bohatě kvetoucí rostliny?
Dendrobia a Vandy
Dendrobia také lze dělit na menší trsy, ale tento druh vytváří vzdušné kořeny i přímo na stoncích, proto nejjednodušší je seříznout stonek těsně pod těmito kořeny a řízek zasadit do vlastní nádoby se substrátem. A máte hotovou novou kopii té vaší původní. Stejným způsobem lze množit i Vandy.

Cymbidium
Orchideje, jako například Cymbidium, která vytváří pahlízy (připomínající cibuli), si můžete namnožit opatrným rozdělením celého trsu na menší části. Pokud však vaše rostlinka není ještě příliš hustá, můžete se pokusit odebrat samostatnou pahlízu a zasadit ji do nádoby naplněné substrátem pro orchideje. Pahlízu posaďte na povrch a jen mírně ji zatlačte do něj a umístěte na chladné a stinné místo.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena