- Komerční sdělení -aktuálně

Jak úspěšně založit rozárium? Při podzimní výsadbě dejte přednost volně kořeněným růžím

Romantické zákoutí s rozkvetlými růžemi je snem mnoha nadšenců okrasných zahrad. Pokud jste si růže nevysadili už na jaře, můžete tento rest dohnat během podzimu. Odbornice Denisa vám poradí, jak úspěšně zvládnout jejich výsadbu.

Toužím si založit růžový záhon a ráda bych ho už od začátku správně připravila. Věděli byste mi poradit, jak na to? Kam jej umístit a kdy je nejlepší čas na jeho založení? Marcela, Stará Turá

Místo
Správné umístění růžového záhonu, tedy rozáří, a úrodnost půdy mají velký vliv na jeho úspěšné fungování. Plochu pro tento účel vyberte sluneční, ale ideální je, pokud je zároveň chráněna před severním větrem. Proto jsou nejvhodnější plochy v blízkosti budov nebo vysokých výsadeb, které rostlinám poskytnou určitou ochranu.

Půda
Růže preferují hlinité půdy bohaté na humus, které jsou dobře propustné. To znamená, že si dokážou udržet přirozenou mírnou vlhkost a příliš nepřesychají a zároveň se v nich nedrží nadbytečná voda, která může vést k zahnívání kořenů a zvyšuje pravděpodobnost vzniku chorob. Proto v případě, že máte těžkou hlinitou půdu, je nutné před výsadbou do půdy zapracovat písek a kompost – půdu provzdušní a vylepší její regulační vlastnosti. Věnujte proto toto období na dobrou přípravu budoucího růžového záhonu. Růže se vám za to později odvděčí.

Víte, které dřeviny vám zkrášlí zahradu iv zimě? Víte, které dřeviny vám zkrášlí zahradu iv zimě?
Druhy růží
Při výběru růží máte možnost sáhnout po kontejnerových, ale i volnokorenných rostlinách. Na podzimní výsadbu vám doporučuji použít ty druhé zmiňované. Tak máte jistotu, že růže nejsou přehnojené a rostlinky jsou vyzrálé. To zvyšuje jejich šance na dobré přezimování a na jaře začnou rašit dříve. A navíc, jsou podstatně levnější než ty dokonale vypadající kontejnerovky.

Výsadba
Růže vysazujte tak hluboko, aby místo roubování bylo 3 až 5 cm pod povrchem. Sazenice následně seřízněte tak, aby vám zůstaly 3 či 4 silné výhonky zkrácené na 2 až 4 pupeny. Po výsadbě nezapomeňte růže dobře zalít a ještě před zimou je buď přihrnout zemí, nebo zakrýt chvojím.

Pokud jste záhon před výsadbou dobře připravili, v prvním roce není nutné růže hnojit. S tím začněte až v následujícím vegetačním období, ideálně před prvním kvetením.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena