- Komerční sdělení -aktuálně

Spousta lidí, málo teplé vody. Má váš ohřívač vhodný objem?

Neexistuje domácnost, která by se během letních prázdnin vyhnula rodinné návštěvě. Nezáleží na tom, jestli máte u sebe vnoučata, tchýně, synovce s neteřmi nebo hned celou širokou rodinu. Více členů domácnosti se podepisuje pod spotřebou teplé vody.

Pokud se však s tímto problémem potýkáte i během běžných měsíců, asi byste měli popřemýšlet nad novým ohřívačem vody, s větším objemem. Pomoci zde může jednoduchá kalkulačka.

Trochu pohádky na úvod. Určitě si vzpomenete na království, ze kterého dal panovník odstranit veškerou sůl. Chtěl tak své dceři dokázat, že lásku k němu nemůže srovnávat s láskou k soli. Netrvalo dlouho a král si uvědomil, jak velkou chybu udělal. Zkuste si nyní představit, jaký by váš život byl bez teplé vody. Žádná ranní teplá sprcha, problematické mytí mastného nádobí pod studenou vodou, nedostatečná hygiena rukou… Teplá voda je pro náš život stejně důležitá jako zmiňovaná sůl.

V případě, že máte její ohřev ve vlastní režii, je více než pravděpodobné, že k tomu využíváte ohřívač vody. Otázka je, zda vám jeho objem vyhovuje a zda pokrývá reálnou spotřebu. A to nejen teď, když se vaše domácnost stává dočasným hotelem pro rodinu.

„Pokud jde o čtyřčlennou domácnost, ve které je koupelna se sprchovým koutem, ideální objem je podle normy 80 až 120 litrů. Pokud domácnost disponuje vanou i sprchovým koutem, objem ohřívače vody by měl činit 120 až 150 litrů. Pokud si chce někdo dopřát odpočinek v rohové vaně a luxusní sprše, ideální objem je 200 litrů,“ prozradil Michal Kalevský, vedoucí oddělení služeb zákazníkům ve společnosti STIEBEL ELTRON Slovakia. Její produkty byly dosud známy pod jménem Tatramat, ale postupně dostávají světové jméno STIEBEL ELTRON.

Aby se nestalo, že teplá voda dojde dříve, než jste plánovali, využít můžete i praktický vzorec, díky kterému zjistíte, jak velký ohřívač vody vaše domácnost potřebuje. Do přepočtu však vstupuje více proměnných.

Jedna osoba utratí za jeden den na osobní hygienu 45 litrů vody. Při vaření spotřebuje jedna osoba cca devět litrů vody denně. Při mytí rukou a zubů jsou to čtyři litry, při splachování toalety až 25 litrů vody denně! V úvahu je třeba brát také pitný režim, praní, smývání podlah a úklid,…

„Tříčlenná domácnost mine denně 300 litrů vody. Pokud číslo vydělíme dvěma, výsledkem bude ideální objem bojleru, který naše domácnost potřebuje. V tomto případě je to 150 litrů,“ dodává Michal Kalevský.

O velikosti ohřívače rozhoduje také účel jeho využití.
Rozhodnete-li se starý ohřívač vody nahradit novým, ať už z důvodu jeho nedostatečného objemu nebo kvůli jeho stáří, dbejte o jeho vhodnou likvidaci. Tu usměrňuje slovenská legislativa. Právě proto se dnes do výsledné ceny nového spotřebiče započítává i recyklační poplatek. Ideální je, pokud nepotřebný ohřívač vody předáte do nejbližšího sběrného místa. To je povinno převzít váš spotřebič bez poplatku.

Pokud byste přece jen chtěli něco ze svého starého ohřívače zpeněžit, existuje možnost rozebrat jej na jednotlivé komponenty. Jejich oddělování však vyžaduje určitou zručnost. V případě, že si troufáte, můžete z něj dokonce vytvořit něco zcela nového, například zahradní gril.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena