- Komerční sdělení -aktuálně

Vodou zbytečně neplýtvá. Co je ještě dobré vědět o pěstování dříně?

Vodou zbytečně neplýtvá a při jeho obírání se vám sejde plachta. Co je ještě dobré vědět o pěstování dříně?Zdroj: Shutterstock
Už naši dávní předkové znali dřín a využívali jeho plody – podobně jako všechno, co jim příroda nabízela. Z plodů zvaných dřínky vyráběly džemy, kompoty, sirupy a chutný likér. Dokázali z nich vypálit i dobrou dřínkovici. Zájem o pěstování této ovocné dřeviny v současnosti opět ožívá.

Charakteristika
Dřín obecný (Cornus mas) roste u nás i volně v přírodě. Z původních forem byly vyšlechtěny odrůdy s většími plody, vyššími úrodami a lepšími pěstitelskými vlastnostmi. Dřín můžete pěstovat ve tvaru keře nebo menšího stromku. Nevyžaduje mnoho péče.

Daří se mu na slunečných místech s propustnou, dokonce i na živiny chudou půdou, která by však měla mít vyšší obsah vápníku. Tato dřevina je také včelařský významná, začíná totiž kvést už koncem února a její drobné zlatožluté kvítky uspořádané v okolících jsou prvním zdrojem pylu a sladkého nektaru pro včely. Plody jsou tmavě červené barvy.

V podzimním období dřín zároveň zaujme do purpurova se zbarvujícími listy. Odrůdy dříně vynikají velkou variabilitou nejen tvarů a velikostí, ale také barvou plodů. Standardně dřín rodí červené plody. Existují však i odrůdy téměř bez barviva, které jsou ve sklizňové zralosti žluté nebo bílé, ale známe i odrůdy s téměř černými plody.

Kdy dřín sázet a sbírat plody
Výsadba: březen – listopad
Kvetení: únor
Sklizeň plodů: srpen
Výška růstu: 6 m

Pěstování
Dřín si můžete vysadit během celého vegetačního období, nejlépe však na podzim. Vyberte mu slunné stanoviště s dostatkem místa. Po výsadbě jej zavlažujte, aby se rychle zakořenil. Předností dříně je odolnost a zejména to, že dokáže velmi dobře hospodařit s vodou. Umožňuje mu to bezproblémové překonání sušších období. Zavlažovat je třeba jen mladší rostliny, ty starší jen během velmi suchých letních dnů a během zrání plodů.

Přihnojování není u této dřeviny zapotřebí. Dříně v zahradách dokonce netrpí chorobami ani škůdci. Díky poměrně rychlému růstu, celkové vitalitě a také dobré reakci na řez je dřín dokonce vhodný ik pěstování ve formě volně rostoucích nebo přísně tvarovaných živých plotů. Řez se však musí provádět velmi brzy na jaře, pozdní termín vede k nežádoucímu slzení z řezných ran.

Sběr
Dřín plodí malé peckovice, které dosahují velikosti 2 – 4 cm. V nedozrálém stavu jsou poměrně trpké, proto je před obratím nechte dokonale vyzrát. Jejich chuťové vlastnosti se nejlépe projeví těsně po spadání plodů. Ty opadávají postupně, takže je vhodné před jejich zráním rozprostřít pod rostlinami dříně plachty, kartony či jiný vhodný podkladový materiál, ze kterého budete plody pravidelně a pohodlně sklízet. Plody je třeba ochránit před ptáky.

Plody dříně ve sklenici
Zdroj: Shutterstock

Využití
Plody dříně jsou známé výbornou chutí a vysokým obsahem vitamínů a minerálních látek. Výjimečně vhodné jsou také pro univerzální zpracování. Plody můžete zavařovat, mrazit, dělat z nich likéry nebo je sušit. I zde však platí, podobně jako u většiny ovocných druhů, že nejlepší je konzumace čerstvých plodů.

Obklopeni přírodou: Rodinný dům v ovocném saděObklopení přírodou: Rodinný dům v ovocném sadě
Odrůdy
Devín
Je to původní slovenská odrůda. Plody dozrávají v září, jsou elipsovitého tvaru, slupka je atraktivní tmavě červené barvy. Červenou barvou se vyznačuje také chutná dužina. Odrůda je úrodná, rodí pravidelně.

Titus
Jedná se o slovenskou odrůdu. Kulovité plody dozrávají koncem srpna, jsou tmavě červené – v případě shlédnutí až černé. Úrodnost je pravidelná a vysoká.

Jolico
Tato odrůda je poměrně náročná na stanoviště. Jedná se o pozdní odrůdu dozrávající až ve druhé polovině října. Plody jsou velké s pravidelným oválným tvarem, při dozrání se dobře oddělují od stopky.

Další články autora

Komentáře

Sdílej naše články

- Reklama -

Redakce doporučuje

Žena