Nenechávejte si zazimování zahrady na poslední chvíli. Podzimní čas přeje přípravám, proto si můžete postupně „vyservisovat“ nářadí, techniku či ošetřit rostliny, aby v pořádku přečkaly zimu.
Celková atraktivita zahrady a zejména rostlin, které v ní rostou, závisí také na tom, jakou důležitost připisujete přípravě na zimní období. Slunečný a teplejší podzim sice odrazuje od chystání na nejchladnější období v roce, přesto je důležité si tyto činnosti naplánovat a postupně je realizovat. Nejprve si nakupte vše potřebné – ochranné textilie, rohože, bublinkové fólie a netkanou textilii. Čím dříve se do prodejny vyberete, tím širší nabídku budete mít k dispozici.
Potom si naplánujte pořadí jednotlivých činností a snažte se je dodržet. Se zahájením zazimovacího procesu počkejte do období, kdy začne teplota rychleji klesat k 0°C. Zazimování můžete realizovat až do konce podzimu, a to průběžně dle vašeho volného času. Kromě rostlin očistěte, ošetřete a uskladněte zahradní nářadí a zařízení, vypusťte a zazimujte hadice pro zavlažování a zavlažovací systémy. Vyprázdněte a vyčistěte květináče a truhlíky, hnojiva, ochranné přípravky a substráty přeneste do suché a chladné místnosti.
Hrabání spadaného listí z trávníku
1 Ze záhonů odstraňte většinu suchých nadzemních částí trvalek. V poslední době se zahradníci přiklánějí ik ponechání suchých nadzemních částí trvalek po celou zimu.
2 K teplomilným bylinkám nahrňte suché listí, můžete je zakrýt i jehličnatými chvojkami. Bylinky v květináčích dejte na chráněné místo ke stěně domu nebo do bedýnky s listím.
3 Trvalky a další rostliny, které jste si koupili a nestihli vysadit, soustřeďte do bedničky vystlané suchým listím nebo bublinkovou fólií. Umístěte ji poté nachráněné místo.
Rostliny zazimované v přepravce a obalené bublinkovou fólií
Zdroj: Daniel Košťál
4 Během podzimu pravidelně a důkladně čistěte trávník od nafoukaného suchého listí, napadaných větviček, zbytků plodů a semen.