V moderních dispozicích, ale iv mnoha rekonstruovaných se uchytil trend spojování kuchyňského prostoru s obývacím pokojem. Jak si s ním poradit při zařizování?
S kuchyňským ostrůvkem
Ostrov vám poskytne v kuchyni další pracovní prostor. Kromě toho je skvělou optickou bariérou oddělující kuchyni od zbytku prostoru.
Může sloužit jako základna s varnou deskou či jako mycí centrum, případně obojí, je-li dostatečně dlouhý. Nezapomínejte na ergonomii, ta je klíčem k dobré kuchyni. Kolem ostrova si ponechte dostatek prostoru pro manipulaci – pro otevírání polnovýsuvů, případně skříněk, myčky nádobí či trouby. Doporučené minimum je 90 cm, o šířce 120 cm si však zajistíte větší komfort.
V jídelně
Jak dokonale sladit jídelnu s kuchyní? Jeden z nejúčinnějších způsobů je nepokoušet se o to.
Stůl a židle nemusí materiálově, ba dokonce ani barevně navazovat na kuchyňskou linku. K bílé kuchyni zapasuje například černý stůl, vytvoří se tak příjemný kontrast, který zmírníte tím, pokud přímo v kuchyňské části použijete černou na vystavených doplňcích, lampě či spotřebičích. To samé platí i naopak jestli s jinou barevností nebo dřevem.
Na očích
Chcete oživit prostor kuchyně? Volte otevřené police, spíše déle než kratší.
Umístěné podél jedné, ideální pohledové stěny, na kterou se díváte z obývací místnosti či jídelny, jsou praktické (co je třeba, máte po ruce), ale zároveň i trochu zavazující. Jelikož jde o prostor, který je na očích, vyvarujte se pokušení přeplnit police všem kuchyňským nádobím – vizuálně dosáhnete pouze chaosu. Řiďte se starým známým: méně je více.
Nad hlavami
Nad ostrůvek nebo obdélníkový stůl zavěste alespoň trojitý lustr, případně jeden dlouhý. Dbejte však na správnou výšku nad pracovní plochou či stolem, aby svítilna nebránila ve výhledu přes kuchyni.
Ke kulatému stolu klidně zvolte jedno větší závěsné svítidlo. Krok vedle samozřejmě neuděláte, ani pokud zvolíte více svítidel. Dvě menší, zavěšené asymetricky, tedy jedno výše, druhé níže, budou zajímavým a nenásilným detailem v otevřeném prostoru obývacího pokoje a kuchyně.
Barevná trojhra
Kuchyňská linka toho snese opravdu hodně. Ani barvám se nebrání.
Dvoubarevná kuchyně není žádné nóvum, rozhodli byste se však pro tříbarevnou? Přitom moderní otevřené prostory by jistě přivítaly oživení v podobě barev. Šedé odstíny s citrónovou žlutou a bílou lehce zkombinujete is zbytkem společného prostoru. Tajemství úspěšně sladěného interiéru je v jednoduchém triku: držet se zvolené barevnosti na nábytku i doplňcích.
Jelikož kuchyně není záležitost na pár měsíců, ale má sloužit dlouhá léta, je na místě věnovat pozornost nejen jejímu designu, ale i použitým materiálům. Díky moderním technologiím si dnes můžeme pomoci různými snadno udržovatelnými materiály a spotřebiči, které nám usnadní přípravu jídla i čas. Kvalita, funkčnost, dlouhodobá udržitelnost materiálů a elegantní design jsou nejen pro designéry, ale i pro běžné spotřebitele základem dobré kuchyně.
Začněme skříňkami. Co doporučujete, na jaké materiály se zaměřit?
Standardní skříňkový materiál tvoří ve většině případů dřevotřískové DTD lamino desky, případně dřevovláknité MDF desky, které mají výborné vlastnosti a různé možnosti zpracování s širokou škálou textur a dekorativních povrchů, které jsou odolné proti oděru a poškrábání.
Oproti laminovaným povrchům dvířek se do popředí dostávají také stříkané barvy. V čem jsou jejich největší výhody v porovnání s laminem?
Ano, stříkaná barva a lak jsou oblíbené povrchy. Je to přirozená volba, jelikož vytvářejí téměř bezporézní jednolitý povrch ve vysoce lesklé, lesklé, polomatné či matné úpravě. Výhodnou je odolnost proti poškrábání a chemikáliím a také, že na bočních hranách dvířek se nemusí aplikovat ABS hrana, ale jsou lakovány jako přední strana.
Taková kuchyňská dvířka vyjdou oproti laminátu cenově dražší, ale získáte moderní vzhled kuchyně s vysokou odolností proti vodě a vlhkosti a snadnou opravitelností poškozeného povrchu. Moderní povrchy již v současnosti disponují také tzv. Antifingerprint technologií, díky které se na površích neobjevují otisky prstů, což ušetří čas strávený leštěním dvířek.
V současnosti je na pracovních deskách oblíbený technický kámen. Nabízí širokou škálu dekorů. Jaký je váš pohled na tento materiál?
Technický kámen je složen z přírodních pryskyřic a minerálů, což zaručuje jeho tvarovou homogennost a stálost. Díky svému antibaktu-
riálnímu povrchu se často využívá kromě kuchyní i v laboratořích.